Történetmesélés

A történetmesélés szerepe a személyes és vállalati márkaépítésben

Azzal a legtöbben egyetértenek, hogy az emberek mélyebb kapcsolatot alakítanak ki azokkal a márkákkal, amelyek tükrözik személyes értékeiket vagy életstílusukat.

Amit viszont csak kevesen ismernek fel, hogy a márkahűség nem csak és kizárólag a termék minőségéből fakad, hanem mindabból az érzelmi kötődésből, amit a márka képes kialakítani a fogyasztóival. Ez pedig nem mindig nyugszik racionális alapokon.

Egy jól megformált márkaidentitás képes elérni, hogy az emberek úgy érezzék, részesei egy nagyobb közösségnek, egy nagyobb ügynek, egy saját maguknál sokkal grandiózusabb dolognak.

Természetesen a márka üzenetének következetessége, relevanciája, érzelmi töltete mind-mind kulcsfontosságú a fogyasztók bizalmának és elkötelezettségének elnyerésében — ahogy a termékek minősége, jellegzetességei, tulajdonságai is.

De vajon milyen eszköz segíthet mindebben?

Nos, az egyik legbiztosabb, leginkább magától értetődő, legősibb módszer, ami talán egyidős az emberiséggel, és az egész szórakoztatóipar rá épül: a storytelling, vagyis a történetmesélés.

Mi az a storytelling?

A storytelling, vagyis történetmesélés az az eljárás, amelynek során történeteket használunk az információk és érzelmek közvetítésére.

A történetmesélés egy ősi kommunikációs forma, amelyet az emberiség már évezredek — sőt, talán a nyelv kialakulása — óta alkalmaz, hogy tapasztalatait, értékeit és tudását továbbadja, generációról generációra.

A storytelling hatékony eszköze annak, hogy összetett ötleteket és fogalmakat könnyen érthető és emlékezetes módon közvetítsünk, gondoljunk csak:

  • a filmekre,
  • a sorozatokra,
  • a könyvekre,
  • a játékokra,
  • a sportra.

Ezek mind-mind történetmesélési technikákat alkalmaznak, különböző mértékben. Van, ahol ez az egész alapja (például a felsorolás első felében), de ahol alapvetően más adja az értéket (a lista második felében), ott is tovább növelhető a játékélmény, a törődés és ezáltal az elköteleződés.

Emellett pedig a storytelling az oktatásban, a művészetben és a média területén is kulcsfontosságú, mint a közönség figyelmének és érdeklődésének fenntartásának egyik legjobb eszköze.

De hogyan kapcsolódik mindez az üzleti világhoz?

A történetmesélés, mint márkaépítő eszköz

Az üzleti világban és a marketingben a történetmesélés létfontosságú.

Segítségével a márkák érzelmi szinten képesek kapcsolódni a fogyasztókkal, így erősítve a márkahűséget és elősegítve a termékek vagy szolgáltatások iránti érdeklődést.

Az, hogy a storytelling vajon tényleg működik-e, nem kérdés. Nézzük csak meg a márkaépítés királyát, az Apple-t, ami történetesen a legtöbbet érő vállalat is a világon. Véletlen lenne?

A márkaépítés tehát létfontosságú, ahogy a történetmesélés is. Érdemes megnézni például bármelyik Apple termék (pl.: Mac) reklámját, ahol mindig főszerepbe kerül egy emberi történet. Sőt, a Mac, illetve az Apple egyik leghíresebb reklámkampányában úgy reklámozták a számítógépüket, hogy az egyáltalán nem szerepelt a reklámanyagban:

De mégis hogyan érhető el ez az erős márkatudat?

A történetmesélés, mint márkaépítő eszköz a gyakorlatban több lépésen és elemen keresztül valósul meg, amelyek együttesen építik fel a márka narratíváját és erősítik a fogyasztói kapcsolatokat.

Íme néhány kulcsfontosságú aspektusa:

  • Márkaidentitás kialakítása:
    A történetmesélés segítségével a márkák saját identitásukat, értékeiket és küldetésüket formálhatják meg. Ez magában foglalja a márka eredetének, fejlődésének és jövőképének bemutatását, amivel egyedi és megkülönböztethető identitást hoznak létre.
  • Érzelmi kapcsolat létrehozása:
    A történetek képesek érzelmeket kiváltani, amelyek segítenek a fogyasztóknak személyes kapcsolatot kialakítani a márkával. Egy jól megírt történet, amely az emberek valós problémáira vagy vágyaira épül, erős érzelmi válaszokat válthat ki egy névtelen, arctalan, ezáltal érzelmektől mentes márkával szemben.
  • Márkaüzenet kommunikálása:
    A történetmesélés lehetőséget biztosít a márkának, hogy üzeneteit koherens és befogadó módon közvetítse. Ez magában foglalja a termékek vagy szolgáltatások előnyeinek, használatának és a fogyasztói életre gyakorolt hatásának bemutatását.
  • Differenciálódás a piacon:
    Egy jól elmesélt történet segíthet a márkának abban, hogy kiemelkedjen a versenytársak közül. Az egyedi történetek, amelyek mélyebb jelentéssel bírnak vagy különleges élményt nyújtanak, megkülönböztethetik a márkát.
  • Közösség építése:
    A történetmesélés közösségeket is képes építeni. Amikor a fogyasztók azonosulni tudnak a márkától hallott történetekkel, valószínűbb, hogy megosztják ezeket másokkal is, ezáltal növelve a márka láthatóságát és erősítve a fogyasztói bázist.

A történetmesélés tehát a márkaépítés egyik legfontosabb eszköze, amely képes a márkát érzelmi, kulturális és értékbeli szinten is összekapcsolni a fogyasztóival, amire a világ legértékesebb vállalata az ékes példa.

Mindez KKV szinten is működik!

Az egyik legolvasottabb spirituális blog jó példa erre, ahol a tarot kártya vásárlás egy olyan “Rólam” oldallal van megtámogatva, ami a termékek mögé arcot rak, amivel kapcsolódni tudnak az emberek:

Storytelling

Ugyanez a helyzet a fizikai vállalkozásokkal. Sokan azt gondolják, hogy egy szakmunkásnak például nincs szüksége márkaépítésre, hiszen a munkája beszél helyette. Ha szép a glettelés, az már önmagában megfelel egy névjegykártyának.

Mi, akik már építkeztünk valaha, jól tudjuk, hogy a munka minősége sajnos nagyon kevés. Szükség van arra is, hogy a szakember megbízható legyen, időben érkezzen, eleget tegyen a megbeszélteknek, viszonylag gyorsan végezze el a feladatát — és mindezek mellett ne kelljen csillagászati árat fizetnünk a munkájáért.

De vajon hol találhatunk ilyen szakembert?

Nos, a legtöbb esetben az ismerőseinktől, akiknek már volt tapasztalata az adott szakival történő közös munkában… tehát történetekből.

Ugyanez a helyzet a virtuális asszisztensekkel is. Annyi extrával, hogy az offline szájról-szájra továbbadott történetek mellett az online térben kialakított és skálázható történetmesélés is szerepet játszik az ő esetükben, ezért, ha lehet ilyet mondani, még nagyobb jelentőséggel bír.

Mindegy tehát, hogy milyen méretű vállalatról, milyen iparágról, vagy mekkora költségvetésről beszélünk, a történetmesélésnek helyet kell kapnia a márkaépítési tevékenységek között!

Márkaépítés

A cikk írója:

Molnár Dávid – Targeter
A vállalkozói képzés, ami megtanít digitális céget építeni — a semmiből.
Web: www.targeter.hu

Képek: Unsplash